Kevin Mayer přepisoval v Talence desetibojařskou historii

Praha 22. října 2018 - Po ohlédnutí za uplynulou sezónou na vysokých překážkách Vám přinášíme pohled na rok 2018 mezi desetibojaři. Naše skupina je zásluhou Jiřího Sýkory a Jana Doležala, nejen sprintersko - překážkářská, ale stále více i desetibojařská. A mužský desetiboj přinesl v tomto roce zápis do historie. Dalo by se říci, že letošní sezóna je sezónou Kevina Mayera a to od absolutního vrcholu až k samotnému dnu. Na dně se Francouz objevil na ME v Berlíně, kde mu tři přešlapy v dálce znemožnily získat premiérový titul evropského šampióna a na absolutní vrchol se pak vyškrábal na mítinku v Talence, kde výkonem 9126 bodů výrazně vylepšil světový rekord.

Ve sbírce francouzského destibojaře Kevina Mayera jsou již zlaté medaile z MS, HMS, HME, MSJ i MS U18. Zlato mu chybí jen z OH, kde v Riu skončil druhý a také z ME, z něhož má dosud také jen stříbro z Curychu. Letos přijel do Berlínana ME, po suverénním vítězství na HMS v Birminghamu, jako největší favorit a všichni si mysleli, že berlínský desetiboj bude jeho spanilou jízdou za kýženým zlatem a mnozí očekávali, na základě jeho letošních výkonů, že může ohrožovat i světový rekord Američana Asthona Eatona 9045 bodů. Kevin Mayer však své berlínské účinkování ukončil třemi přešlapy v dálce (nestalo se mu to poprvé) a ze závodu odstoupil. Uvolnil tak cestu ke zlatu jiným a tím, který toho maximálně využil byl domácí německý desetibojař Artur Abele. Tomu stačilo k životnímu úspěchu 8435 bodů, což je téměř o 200 bodů méně, než je jeho osobní rekord z roku 2016 a nebyl to ani jeho nejlepší výkon této sezóny. Ten převedl v Ratingenu, kde nasbíral 8471 bodů. V době berlínského šampionátu to byl třetí nejlepší výkon na světě. Lepší byli z tradičního mítinku v Gotzisu Kanaďan Damian Warner 8795 a Estonec Maicel Uibo 8514. Kanaďan však na evropském šampionátu logicky nestartoval a Uibo v Berlíně desetiboj nedokončil. Když již jsem zmínil Gotzis, tak je třeba připomenout, že po něm nečekaně ukončil sezónu Abeleho krajan Rico Freimuth s odůvodněním, že si chce od atletiky odpočinout. To rozhodnutí vícebojařskou veřejnost hodně překvapilo, zvláště když se měl vrchol sezóny konat u nich doma v Neměcku. Pro Berlín tak odpadl jeden z adeptů na medaili. Němci však mají dostatečně velkou základnu. Kromě Abeleho jsou tu ještě Kai Kazmirek, Mathias Brugger, Tim Nowak, Niklaus Kaul a Manuel Eitel, kteří letos dokázali nabírat přes 8100 bodů.
Berlín však byl jen jakousi předehrou pro to, cose událo v září na tradičním mítinku ve francouzském Talence. Na poslední z mítinků desetibojařského Challange se skvěle připravil právě Kevin Mayer a vynahradil si tam berlínský nezdar. Od první disciplíny stovky za 10,55 si v každé dílčí disciplíně vylepšoval, či ohrožoval, osobní maxima. Už po prvním dnu bylo jasné, že bude útočit na hranici 9000 bodů! I druhý den mu vycházel skvěle a po vydařených překážkách a disku zdolal v tyči 545 cm a mnozí začali tušit, že to nemusí být jen překonání hranice 9000 bodů, ale že je v ohrožení i světový rekord. Další osobák 71,90 v oštěpu to jen potvrdil. Závrečná patnáctistovka už byla jen o tom, kolik nastřádá Kevin Mayer celkový součet a na jakou hodnotu posune světový rekord! Běžec býval Mayer skvělý, v letech 2012 až 2014 zvládal 1500 m pod 4:20. K tomu mu už letos něco málo chybí. V posledních dvou letech se už nedostal nikdy pod hranici 4:36, ale i takový výkon mu bohatě na světový rekord stačil. Když proběhl cílem v čase 4 :36,11 a na světelné tabuli naskočily číslice 9 1 2 6 nastaly velké oslavy. Kevin Mayer je od té doby nejlepším desetibojařem světa všech dob. Musím poznamenat, že tímto výkonem vymazal logicky z tabulek i 17 let starý evropský rekord Romana Šebrleho. Jeho rekordní výkon z roku 2001 byl přesně o 100 bodů nižší.
Na závěr je nutné připomenout, že v roce 2018 se přes hranici desetibojařské extratřídy 8000 bodů přehouplo 36 vícebojařů a nás nesmírně teší, že je mezi nimi poprvév kiariéře i člen naší skupiny Jan Doležal, jemuž patří za výkon z ME v Berlíně 8067 bodů 21. místo ve světových redukovaných tabulkách. Hranici 8000 bodů překonal i před Berlínem, při M ČR v Kladně výkonem 8033 bodů. Ke světovému rekordu Mayera mu chybí více než tisíc bodů a my věříme, že tomu tak za rok rozhodně nebude...Honza má na víc... S Jirkou Sýkorou by měli dále tvořit velice kvalitní desetibojařskou dvojici,vždy´t součet jejich dílčích osobáků je někde na hranici 8400 bodů!Návrat