Vysokým překážkám vládne Sergej Shubenkov a ze slávy ustoupili Američané

Praha 16. října 2018 - Každoročně po skončení sezóny hodnotíme na našich stránkách tu uplynulou v disciplnách, které nás nejvíce zajímají a těmi jsou krátké vysoké překážky, krátký hladký sprint a desetiboj. Jsme, nebo jsme bývali především překážkářská skupina a tak začněme touto disciplínou. Králem překážek na 110m je v sezóně 2018 Rus Sergej Shubenkov a to jak tabulkovým výkonem, tak i v pořadí světového rankingu. Z naší skupiny se v obou těchto žebříčcích nejvíce prosazuje, kdo jiný - Petr Svoboda.

Jediným překážkářem, který se letos dostal pod hranici 13 sekund byl ruský mistr světa z roku 2015 Sergej Shubenkov. Ve své sbírce má už všechny zlata z velkých soutěží, kromě olympijských her a halového MS. Letos běžel pod 13 sekund čtyřikrát, nejlépe v Szekesfehérváru 12,92, vyhrál dva závody seriálu Diamantové ligy a triumfoval i ve finále celého seriálu v Bruselu. V září přidal Shubenkov na své konto i vítězství na Kontinentálním poháru v Ostravě. Jen z Berlína odjížděl pouze se stříbrem, když nastačil na Francouze Pascala Martinota - Lagarda, s nímž prohrál po velkém boji jen o tisíciny sekundy. V IAAF world rankingu vede s náskokem více než 40 bodů před Španělem, původem z Kuby, Orlandem Ortegou. Tomu patří druhé místo také jak v ročních tabulkách, tak i žebříčku. Letos běžel nejlépe v Birminghamu 13,08, kde tímto výkonem vyhrál jeden z mítinků Diamantové ligy. Z Berlína z ME si pak odvezl bronz.
Hned trojnásobné zastoupení v elitní desítce má v tabulkách Jamajka. Žezlo jamajské jedničky letos převzal Ronald Levy, svůj nejlepší výkon si nechal až do Ostravy na Kontinentální pohár, kde doběhl v čase 13,12 druhý za Shubenkovem. Sesadil tak z jamajského trůnu olympijského vítěze, úřadujícího mistra světa a světovou jedničku posledních dvou let Omara McLeoda. Ten své nejlepší časy předvedl již v květnu, když vyhrál oba podniky Diamantové ligy, v Šanghaji 13,16 a Eugene 13,01 s větrem. Zbytek sezónu již tak výrazný nebyl. Třetím z Jamajčanů v elitní desítce je Hansle Parchment, nejstarší z trojice, medailista z OH (z roku 2012) i MS (2015). Letos běžel nejrychleji 13,21.
Čtvrté místo žebříčku a šesté tabulkově patří mistru Evropy z Berlína Pascalu Martinot - Lagardemu. Ten si svůj nejrchlejší běh roku 13,17 schoval právě pro berlínský šampionát a vynesl mu první velkou zlatou medaili ze seniorských soutěží v kariéře!
Ústup ze slávy letos zaznamenali Američané. Tam dochází zřejmě k výměně generací. Tu starší zastupuje již jen světový rekordman Aries Merrit, který však letos nazažil oslnivou sezónu - nejlépe 13,27 a po mnoha letech vypadl z elitní světové desítky. Zastupci té mladší generarec Davon Allen a Aleec Harris letos také nazářili a tak se nejvíce prosazovali úplní mladíci. Grantu Hollowayovi (ročník nar. 1997) patří letos nejrychlejší americký čas 13,15, ale na velkých světových akcích se jako student univerzity a dvojnásobný vítěz NCAA šampionátu zatím nemohl ukázat. Tak "špatný" výkon už americké roční tabulky běhu na 110 m překážek hodně dlouho nepamatují - přesně 28 let!
Lepší sezóny měli v minulých letech i další - halový mistr světa z březnového Birminghamu Brit Andrew Pozzi (letos 13,28), medailista z MS Maďar Balász Baji (13,27) i nejlepší z Němců Gregor Traber (13,26). A totéž platí i české jedničce Petru Svobodu. Tomu patří ve světových redukovaných tabulkách časem 13,54 místo třiačtyřicáté a v žebříčku IAAF je Peťan na 41. místě. Z borců první padesátky žebříčku je už nejstarší, nejblíže k němu má o rok mladší Aries Merrit.Návrat