Představujeme nové členy skupiny - Erik Jelínek

Praha 13. října 2018 - Pražská atletika již léta žije ze studentů, kteří přicházejí do hlavního města studovat z jiných míst České republiky. Ty mají prežští trenéři velice dobře zmapované a moc dobře o takových talentech vědí. Někdy se tito atleti spojují s pražskými tréninovými skupinami už v době, kdy studují střední školu a do jejího ukončení, maturity a odchodu do Prahy na VŠ už spolupracují se svou budoucí tréninkovou skupinou. To je častý případ v naší skupině. A tuto cestu zvolil i překážkář z Uherského Hradiště Erik Jelínek. Už více než dva roky s námi spolupracuje a nyní přichází do Prahy za studiem Vysoké škole. Poměry ve skupině zná i ze společných zahraničních soustředění a tak jeho začlenení do skupiny nebude problém...

Už více než dva roky dojíždí za námi na tréninky překážkář z Uherského Hradiště (letos běhal Extraligu za Olomouc) Erik Jelínek. V Hradišti jej trénoval Radek Hrabinec, který měl s naší skupinou během své aktivní kariéry také zkušenosti. Ostatně borců ze Slovácka se už v naší skupině v minulosti několik objevilo - Milan Bělošek, Ivan Ressler, Martin Mazáč a na chvíli, na rok, i Lucie Koudelová. Erik bude tedy dalším odchovancem tamějšího klubu Slovácká Slavia UH, který to u nás bude “zkoušet” a snad naváže na výsledky svých předchůdců, kteří to dotáhli do české seniorské špičky a mnozí i do české reprezentace.
Erik se objevil v české dorostencké špičce už před třemi lety, zaběhl solidní překážky v hale, v letní sezóně jasně vyhrál Mistrovství Moravy a Slezka jak na 110 m přek., tak i 300 překážek a z M ČR si odvezl svou první velkou mediali - bronzovou za 300 m překážek. Na stodesítce skončil těsně za medailemi a jeho výkon 14,34 byl velice nadějný. Už v tom roce se poprvé objevil, po dohodě s jeho trénérem Radkem Hrabincem (bývalý medailista z M ČR juniorů), v Praze na společném tréninku s námi.
Hned první rok mezi juniory byl ještě výraznější. Zvládl přechod na vyšší překážky a z halového M ČR si vezl bronz a v hale zvládl 60 m překážek za 8,11 a to je na první rok mezi juniory výborný výkon. V létě dal stodesítku za 14,22 a i z letního M ČR si vezl domů bronz. Zkusil i 400 m překážek a zaběhl solidní čas 53,62. Z M ČR juniorů si ze čtvrtky vezl stříbro. No a začalo mu to “šrotovat” - věnovat se dál stodesítce, či delší čtvrtce, kterou bez speciální tréninku také zvládá? V tomto roce byl s námi i porvé na soustředění na Kanárských ostrovech a trávil v Praze podstatně více času, než dříve.
Další rok v hale se dostal na 60 m překážek pod 8 sekund a bronz z M ČR byl pro něj spíše zklamáním, než úspěchem. Hodně se zrychlil na hladké šdesátce a i na ní běžel finále M ČR. Na jaře se začal více věnovat tréninku čtvrtky a na stodeítce v létě stagnoval, ze čtvrtky si pak vezl Erik z M ČR opět bronz, byť si v tomto roce osobák ani na 400 m překážek nezlepšil.
Letos, první rok v seniorské kategorii, v maturitním roce na střední škole, se mu hala příliš nepovedla a ani letní sezóna pro něj nezačala dobře. Hned začátkem května si udělal těžký výron kotníku a na dráze se objevil až na podzim. Měl alespoň dost času na maturitu i přijímačky na VŠ. První překážky běžel až při finále Extraligy doma v Uherském Hradišti a získal tam body pro olomoucký tým jak na 110, tak na 400 m překážek. Největšího úspěchu této sezóny pak dosáhl na M ČR do 23 let. Na stodesítce skončil Erik časem 14,89 těsně za medialí (bronzový tam byl člen naší skupiny Lukáš Svoboda) a na čtvrtce s překážkami se jí dočkal. Měla hodnotu bronzu a především přinesla Erikovi solidní osobní rekord 53,16. A tak zase musí řešit dilema - stodesítka, či čtvrtka s překážkami? Zatím začne s námi (od října je členem střediska Olymp CSMV a bude dávat i přestup z Olomouce do PSK Olymp Praha) a v hale se bude věnovat rychlosti a tedy krátkým překážkám a na jaře se o jeho přípravu budu střídat s Petrem Habáskem, který mu pomůže se čtvrtkou překážek. Zda se z Erika stane do budoucna čtvrtkař se tak rozhodne asi v nadcházejí sezóně... A uvidíme, jak zvládne trénink se studiem na Vysoké škole...Návrat