Představujeme nové členy skupiny - Antonín Wijas

Praha 10. října 2018 - Podzim je obdobím změn, atleti občas mění trenéry, jiní končí s atletikou a někteří své skupiny opouštějí a noví do tréninkových skupin zase přicházejí. Nás letos žádná velká meziskupinová přestupová bomba, jako loni návrat Petra Svobody, nečeká. To neznamená, že se skupina neposílí. Přicházejí do ní noví mladí atleti, překážkáři, kteří s námi už vesměs spolupracovali i dříve. Jedním z nich je dorostenec, v příštím roce už junior, Antonín Wijas. Přestupuje ze Slavie Praha, od trenéra Jana Kotrouše, do našeho klubu PSK Olymp Praha a věřím, že spolu s dalšími juniory překážkáři vytvoří dobrou partu a že juniorským překážkám budou modré barvy Olympu v Česku vládnout...

Od zimy za námi občas na tréninky docházel mladý překážkář, dorostenec Slavie Praha, Antonín Wijas. V Edenu trénoval v mládežnické skupině trenéra Jana Kotrouše a s ním jsem se dohodl, že jeho svěřenec bude docházet na některé speciální překážkářské tréninky. Mě zaujal už loni v halové sezóně, kdy velmi dobře zvládl přechod ze žákovské kategorie a překážkách se propracoval do české špičky. Mezi žáky byl v roce 2016 Antonín Wijas, kterému nikdo jinak neřekne než Tony, přeborníkem ČR v běhu na 150 m a i na překážkách a v dálce patřil k česká žákovské špičce. To co naznačil v hale 2017 na dorostenckých překážkách, plně rozvinul v letní sezóně, těch deset překážek na letní stodesítce mu sedělo více, než jen těch pět v halové šedesátce. Projevila se asi ta jeho kvalitní speciální vytrvalost, kterou prokázal při již zmíněném titulu přeborníka ČR na 150 m mezi žáky. Začal sezónu na stodesítce s překážkami časem těsně pod 15 sekund, na mítinku v rakouském Schwechatu se zlepšil na 14,34 a při MU dorostu v Miskolci si opět vylepšil osobák na 14,18. Velký den měl při M ČR dorostu v Jablonci, kde svedl nádherný souboj s Jiřím Pecharem a zvítězil ve skvělém čase 13,88, o setinu před Pecharem. Tento výkon vynesl Tonymu start na MS do 17 let v Keni, v Nairobi, kde zaběhl v rozběhu čas 14,18 a ten mu na postup do dalších kol soutěže nestačil. Tony běhal i solidně hladké sprinty a 100 m zvládl za 11,18 a 200 m za 23,00.
Letos v hale si vylepšil osobák na 60 m 7,09 a vybojoval bronz na 60 m překážek na halovém M ČR v čase 8,06. Z chutí se pustil do jarní přípravy a na prvních květnových závodech prokazoval dobrou formu, vylepšil si osobák na 300 m a začal dobře i na překážkách 14,41, podstatně lépe, než rok před tím, ale pak se při běhu na 200 m zranil a začaly jeho lapálie.
Tony se chtěl vrátit na dráhu co nejdříve, ale při tréninku si zranění obnovil a pak se to opakovalo. S jeho trenérem Janem Kotroušem jsem se pak domluvil, že bude nejlepší, když Tony zranění úplně doléčí, aby byl v pořádku do své další kariéry. V kondici se udržoval i potom během léta a na podzim si vyzkoušel čtvrtku a zvládl jí za 51,01.
Po dohodě s trenérem se Tony rozhodl, že v jeho mládežnické skupině skončí a začne se připravovat společně s námi. K tomu bude určitě lepší, když přestoupí i oddílově. Tony tedy dá v podzimním přestupovém termínu svůj lístek a bude čekat, zda se oddíly ASK Slavia Praha a PSK Olymp Praha dohodnou a zda bude moci už v halové sezóně obléci náš modrý dres... s námi začne začne trénovat i kdyby mu ten přestup nevyšel....Návrat