Příprava na halovou sezónu končí, závodní období začíná

Praha 6. ledna 2018 – Příprava na halovou sezónu je u konce a nás už budou čekat od příštího týdne závody. Ty ukážou, jak jsme přípravu zvládli a všichni atleti vždy věří před začátkem závodního období, že odtrénovali dobře. První závody vždy slouží k rozzávodění a především překážky patří k disciplínám, kde se atlet musí vyběhat v závodních podmínkách. Vícebojaři to mají o to těžší, že během krátkého halového závodního období se moc kompletních vícebojařských závodů jít nedá, nejen že nedá, ale ono ani není kde. Moc vícebojařských závodů v průběhu haly vypsaných není. Sprinteři jsou na tom lépe, jejich disciplíny jsou zařazovány ve všech mítincích a závodit tedy mohou až až… Máme se zebou už i naše skupinové testy a Adam Havlas i ty pořádané ČAS – SCM.

Vždy, když v říjnu zahajujeme přípravu na halu, tak si myslíme, že máme dost času, ale ono vše děsně letí. Najednou je konec kalendářního roku, proběhnou vánoční svátky a máte tu leden a najednou zjistíte, že se za týden už závodí. Právě konec přípravy je vždy ten nejtěžší, únava z tréninku je ještě velká, ale vy už musíte jít do kvality a právě skloubit tu kvalitu s kvantitou je v přípravě tím nejdůležitějším. Svěřenci jsou „nadržení“ na závodění, touží po dobrých výkonech a ono je důležité dobré vyladění a rozzávodění se. Od prvních startů nelze vždy očekávat velké zlepšení osobních rekordů, i když se to občas podaří… Je třeba být trpělivý a hlavně si věřit!
My jsme udělali v přípravě, co bylo v našich silách, alespoň si to myslím. Absolvovali jsme vydařená soustředění, i když v tak početné a různorodé skupině to nebylo moc snadné. Máme totiž vlastně dvě skupiny a možná i tři. Desetibojaři Jirka Sýkora, Honza Doležal většinou trénují dopoledne jako první a potřebují trénovat častěji dvoufázově a podobně je tomu i u Aleše Svobody. Navíc musíte u nich skloubit trénink disciplín, na nichž s námi spolupracuje jiný trenér, specialista. Ty dohody jsou někdy dost náročné.
Překážkáři Petr Svoboda a David Sklenář tvoří druhou skupinu. Peťan se do skupiny vrátil po roce a půl a v době, kdy jsem měl již pro desetibojaře zajištěná s předstihem soustředění. Vytvořil tedy s Davidem jakousi „detašovanou“ skupinku a v době, kdy byli Syky s Dolíkem v listopadu v Sierra Nevadě trénovali sami dle plánů v Nymburce a naopak, když už se museli desetibojaři více věnovat skokům, především tyči (ta nejde v La Santě pořádně skákat kvůli častému silnému větru) museli jsem se opět rozdělit. Tentokrát v prosinci jsem byl s překážkáři v La Santě a desetibojaři spolu s Filipem Bartoňkem doma pilovali techniku především tyče s Koljou Goroškovem. Až krátce před Vánocemi jsme se sešli všichni společně v Praze, ale i tady jsem musel skupinu dělit, abych se všem mohl naplno věnovat. No a třetí skupinku tvoří mladíci, studenti středních škol a ti chodí trénovat odpoledne a někdy až dost pozdě odpoledne. A i ti jsou „různorodí“ překážkáři Ivan Zavřel a Martin Janský toho spolu moc nenatrénovali. Ivana zdrželo v přípravě zářijové zranění kolena a tak vlastně stále dohání tréninkové manko (myslel jsem si, že halu vůbec nepůjde, ale on se z toho dostal dost rychle a tak se v hale se zpožděním na startech objeví). Teprve nyní mohou trénovat spolu. Problém měl i Lukáš Svoboda, ne zdravotní, ale s možností trénovat v Praze. Dojíždí totiž do Prahy stále z Vlašimi a tak byl s námi jen občas.
Adam Havlas s Hynkem Hampelem odběhali většinu tréninků spolu a oba se v hale budou věnovat především krátkým sprintům, i když jsou to spíše čtvrtkaři. No a Filip Bartoněk je tyčkař a jeho příprava se tedy liší od té sprinterské, skákat musí častěji. Další tréninky však stíhal s ostatními.
Poslední tréninky se nám vyvedly a kluci se cítí vesměs dobře a na závody se už těší. Adamovi se navíc povedly i centrální testy SCM a to jej určitě povzbudilo. Testy na překážkách se vydařily i Peťaňovi a Davidovi. Peťan se hodně přiblížil k výkonům blízkým z roku 2010, kdy zaběhl český rekord na 60 m přek. A všem se povedly silové testy, kluci jsou zase o kousek dál v síle a to i mladíci.
No a navíc za námi dojíždí, či docházejí na tréninky nepravidelně i Jirka Pechar a Tobiáš Dvorský
Příprava tedy končí a my začneme závodit. Jako první si to osahají Filip Bartoněk, Aleš Svoboda, Adam Havlas a Hynek Hampel – ty čeká závod už v úterý 9, ledna ve Stromovce v rámci 1. Olymp cupu. Příští týden se k nim přidají další Syky s Dolíkem, David, Martin a Lukáš. Peťan si premiéru odbude při Jablonecké hale 20. ledna a Ivan si na premiéru zřejmě počká až na Přebor Prahy.
Tak snad se nám ty úvodní závody vydaří a hlavně ať se nám pak podaří vyladit na vrcholy sezóny, které jsou také pro každého jiné – pro někoho domácí šampionáty svých věkových kategorií, pro jiné (Peťana a snad i někoho dalšího) bude vrcholem HMS….Návrat