Předvánoční kontrolní závod v tyči uspokojil Honzu Doležala

Praha 20. prosince 2017 – Vánoční svátky se neúprosně blíží a únava spojená s tréninkem se vždy v tomto období stupňuje. Objem tréninku je ještě vysoký a narůstá jeho kvalita a to klade na všechny atlety zvýšené nároky. Až do Vánočních svátků budeme trénovat v Praze, včetně Petra Svobody a Davida Sklenáře, kteří se vrací ve středu ze soustředění na Kanárských ostrovech. Pak přijde pro všechny odpočinek během tří dnů Svátků. No a pak nás čeká závěrečná rychlostní speciální příprava a pak už první halové starty. Tam teprve zjistíme, co se nám v tréninku povedlo. Tyčkařskou formu si Jirka Sýkora, Jan Doležal a Filip Bartoněk ověřili při kontrolních tyčkařských závodech ve Stromovce.

Naše příprava probíhá stále dle plánu. Ze soustředění v La Santě na Kanárských ostrovech se ve středu v noci vrací i Petr Svoboda a David Sklenář, kteří tam strávili dva týdny rychlostní přípravy a naběhali dost úseků především překážkářských úseků. První týden pod dohledem trenéra Luďka Svobody a druhý týden na ně dohlížel šéf atletiky CSMV Miroslav Zahořák. Poslední dny v La Santě již měli volnější trénink a po příjezdu domů je čeká ještě kvalitní překážkářský trénink před odjezdem na Vánoční svátky. V Praze se pak spolu s ostatními členy skupiny sejdou již 27. prosince a budou pokračovat v rychlostní přípravě v tzv. předzávodním období.
Desetibojaři Jirka Sýkora, Jan Doležal, Aleš Svoboda spolu s tyčkařem Filipem Bartoňkem byli v době trenérovi nepřítomnosti na soustředění v Jablonci nad Nisou, kde na ně dohlížel tyčkařský trenér Kolja Goroškov. Kluci tam udělali dost práce a to nejen v tyči, ale i ve výšce a odrazů vůbec. Po návratu do Prahy desetibojaři pracovali na rychlosti a překážkách a ve středu si dali kontrolní závod v tyči. Skákat v tréninku a v závodě je něco jiného a kluci potřebují získat jistotu. V trénincích skákali všichni dost vysoko, ale závod je o něčem jiném a o tom se kluci přesvědčili. Jirka Sýkora bojoval při rozcvičení s přesností rozběhu a pak v soutěži nezvládl svůj základ 450 cm (na něj hodně vysoký oproti letním závodům), pak si vzal tvrdčí tyč a v doplňkovém pokuse jistě zdolal 465 cm. Filip Bartoněk skákal v tréninku hodně vysoko a věřil, že může hodně skočit i v závodě. Jistě dal 450 cm, což je jeho halový osobák a pak bohužel třikrát těsně shodil 465 cm. Byl z toho hodně nešťastný, ale i on si dal doplňkový pokus na této výšce a na tvrdší tyči a tuto výšku Filip s výraznou rezervou překonal. Spokojený tak byl se závodem Jan Doležal. Skákal jistě 450, 465 cm a pak si na výšce 480 cm s rezervou vyrovnal osobní rekord. Na stojany si pak nastavil 500 cm a poprvé v životě se tuto magickou hranici pokusil překonat. První pokus byl nadějný, ale Honza měl příliš měkkou tyč. Vzal si tedy tvrdší a té se lekl a další pokusy už za nic nestály. Nevadí. Vyrovnaný osobák koncem prosince se počítá a Honza poznal, že se musí takových tyčí nebát a zkoušet na nich skákat i v tréninku. Jinak to dál moc nepůjde… to však platí o ostatních…
Dobré překážky odběhal Martin Janský, dobře zvládl kombinaci pěti a tří krokového rytmus a hlavně přechod na vyšší juniorské překážky. Video z jeho přeběhů, ale i další videa si můžete prohlédnout na naší facebookové stránce Svoboda Group. Snad to prodá v halové sezóně… Jeho překážkářský kolega Ivan Zavřel stále ještě dohání manko z přípravy, kterou způsobilo zraněné koleno při zářijovém víceboji. Do treter půjde těsně před Vánocemi a už se na to těší. To běhání tempových úseků totiž nenávidí… Zpoždění v přípravě má i Lukáš Svoboda, který trénuje především doma ve Vlašimi (nemá nyní v Praze bydlení) a tak chodí jen občas na rychlostní tréninky.
Sprinteři Adam Havlas a Hynek Hampel pracují hodně na startech a stále ještě na technice běhu a oba dělají pokroky. Pomáhají jim k tomu i společné starty, které občas absolvují společně s naším předním sprinterem a rekordmanem na 100 m Janem Velebou. Oba jsou spíše čtvrtkaři, ale v hale bude jejich zaměření jen na 60 a 200 m.
Na překážkářské tréninky za námi dochází mladý Sparťan Jiří Pechar a snaží se pochytit co nejvíce z techniky a docela se mu poslední dobou i daří. Z Třebíče dojíždí do Prahy i mladý sprinter, snad vícebojař Tobiáš Dvorský… tak snad jim ty společné tréninky půjdou k duhu…Návrat