Po návratu ze soustředění jsme zase trénovali naplno v Praze

Praha 30. listopadu 2017 – Po návratu desetibojařů ze soustředění v Sierra Nevadě a překážkářů z Nymburka jsme si dali jeden týden poněkud odpočinkový a poslední týden listopadu byl už zase intenzivním tréninkovým týdnem. Desetibojaři Jiří Sýkora a Jan Doležal zase nasadili dvě tréninkové fáze, překážkáři Petr Svoboda s Davidem Sklenářem obuli častěji tretry a zvládali ostřejší přeběhy překážek. Tretry obuli už i mladší členové skupiny, Filip Bartoněk má za sebou už hodně tyčkařských tréninků a i osttaní čekal náročnější týden.

Vícebojaři Jirka Sýkora a Jan Doležal i Aleš Svoboda musí zvládnout více disciplín a tak ti dva starší musejí do týdenních plánů zařazovat i v Praze dvoufázové tréninky. Po návratu ze Sierra Nevady už i Syky s Dolíkem obuli tretry a absolvovali první tréninky rychlosti a překážek. Zašli si také na krevní testy a ty prokázaly, že ve vysoké nadmořské výšce nezaháleli. Především počet červených krvinek, hematokrit, ale i vitální kapacita plic zaznamenaly až nečekaný nárůst a pokles naopak zaznamenala hodnota kreatinkynázy. Zaměřili jsme se tam i na doplnění železa do organismu a toho mají teď kluci tolik, že mám strach, aby mi v dešti nezrezli. Takové změny dokazují, že oba kluci v Sierra Nevadě udělali kus práce. Teď je čeká častější trénink skokanských disciplín (nezapomínají ani na trénink vrhu koulí) pod dohledem Kolji Goroškova. Kluci musí udělat hodně práce na technice a k tomu slouží různé imitace skoků a dalších „hrátek“ s technikou. V tom budou ještě pokračovat, zejména na dalším soustředění, které je čeká od středy 6. prosinci v jablonci nad Nisou. Tam s nimi bude i Aleš Svoboda a také specialista tyčkař Filip Bartoněk. Ten již pokročil s tréninkem tyčky dál a už skáče z delšího rozběhu a jeho pokusy přes gumu na výšce 525 cm jsou hodně nadějné. K tomu Filip nezapomíná ani na rychlostní a běžeckou tempově vytrvalostní přípravu, kterou vzhledem k jeho věku 17 let nemůže opomíjet.
Překážkáři Petr Svoboda a David Sklenář se vrátili ze soustředění v Nymburce, a jelikož oba odlétají už 6. prosince na Kanárské ostrovy do La Santy a tam už chtějí v teple běhat překážky naplno, už obuli tretry a hodně pracují na technice a to jak na klasických mezerách, tak na prodloužených pětikrokových. Oba vypadají velice dobře, o čemž se můžete přesvědčit na videích z jejich přeběhů, které uveřejňujeme na facebookové stránce Svoboda Group. David hodně zesílil a trénink s Peťanem mu jde k duhu. Musí se mu přeci občas v něčem vyrovnat. Petrovo zdraví zatím drží a tak i on je s průběhem přípravy spokojený, jak si můžete přečíst na naší stránce v rubrice NAPSALI O NÁS.
Hodně toho letos odtrénovali Hynek Hampel a Adam Havlas. Hynek dost pracoval na rozvoji síly a v hale se bude zaměřovat na 60 a 200 m, na rozdíl od minulých let, kdy upřednostňoval čtvrtku. Adam se technicky neskutečně lepší, on na sobě opravdu hodně pracuje a to ve všech směrech. Síla mu roste, obul tretry a jde nahoru i rychlostně a na jeho starty už se dá dívat, což potvrzuje i video na naší facebookové stránce. Po posledním tréninku startů si „střihl“ na pohodu 150 m v čase 16,3!
Zdravotní stav poněkud komplikuje přípravu Martina Janského. Na Zadově odtrénoval vše, zaklad přípravy tedy zvládl, ale pak přišel lehčí výron v kotníku a Martin toho v době, kdy byl trenér s desetibojaři ve Španělsku moc nenatrénoval. Pak však ztrátu dohnal a když obul tretry, tak zvládl dobře přechod na vyšší juniorské překážky. No zvládl zatím techniku, jak to bude až poběží ostře od startu, ukážou další tréninkové jednotky zaměřené na překážkovou rychlost. To Ivan Zavřel základ přípravy udělat nemohl. Zraněné koleno mu znemožnilo zahájit trénink společně s ostatními. A tak Ivan teď vše dohání. Nikam nemusí chvátat, zpevňuje koleno v posilovně, dělá dost cviků posilovací abecedy, lehkých odrázků a dohání manko v tempové vytrvalosti. Do haly má času dost, no a když vše nedožene, tak začne se závodním obdobím později, vše bude záležet, jak i on zvládne přechod na vyšší juniorské překážky…
Poslední týden se nám tedy povedl a už příští týden ve středu odjíždíme, někteří, opět na soustředění. Do Jablonce s Koljou Goroškovem jedou Syky, Dolík, Alešek a Filip a do La Santy na Kanárské ostrovy letí trenér s Petrem Svobodou a Davidem Sklenářem. Překážkáři tam budou dva týdny a trenér jen ten první z nich…Návrat