Pobyt Jiřího Sýkory a Jana Doležala v Sierra Nevadě se láme do druhé poloviny

Sierra Nevada 4. listopadu2017 – Již od 23. října tráví svůj čas desetibojaři Jiří Sýkora a Jan Doležal na soustředění ve Španělsku ve středisku C. A. R. Sierra Nevada. Tréninky absolvují v areálu skvěle zařízeného střediska ve výšce 2320 m nad mořem a kopce chodí běhat ještě o něco výše. Výšlap si už udělali i do výšky 3000 m n m. Počasí jim tu od začátku pobytu přeje, a tak běhají většinou jen v tričkách s krátkými rukávy, někdy i do svlečení do půl těla. Ale to teď od soboty skončí….

Tři dny před trenérem odletěli Jirka Sýkora a Jan Doležal přes Malagu do Sierra Nevady. Ty tři dny potřebovali k tomu, aby se vyrovnali s vysokou nadmořskou výškou, kde bude jejich příprava skoro měsíc probíhat. Aklimatizace u nich proběhla na výbornou a po příjezdu trenéra mohli s klidným svědomím zvýšit své tréninkové objemy především v oblasti tempově vytrvalostní přípravy. Ta tady v jejich přípravě nyní hraje prim. K tomu se běhá dost kopců, kluci skáčou vysoký počet odrazů a tráví dost času při posilovacích abecedách a zvyšují už i objem práce v posilovně. A najdou si čas i nějakou tu hru... Každý úsek v nadmořské výšce nad 2300 metrů je pořádně cítit. První dny po příjezdu se silně zadýchávali už po 150metrovém ne příliš rychlém úseku a výšlap do výšky 3000 m byl prý dost utrpením. Teď po tempově vytrvalostních úsecích se jim tepová frekvence ustálila na hodnotách, jako mívali doma v Praze a po dvou minutách po doběhu úseku už kluci tepou méně než 120 tepy za minutu. To Sykyho, Dolíka i trenéra samozřejmě těší. Oba desetibojaře tu čeká ještě třináct dní, dosud neměli jediný den volna a pouze 3 x měli jen jednofázový trénink, a tak se už těší na pár dní odpočinku. Ty přicházejí právě v těchto dnech. V sobotu i neděli mají v plánu jen jednu lehčí fázi (nepočítáme do toho, že si odpoledne půjdou zaplavat – což není v těchto nadmořských výškách také nic snadného) a plánují, kam si udělají výlet až přijde celý den volna. Chtějí si půjčit auto a jet se podívat do Granady a její největší památku Alhambra.
Po odpočinkových dnech pak bude jejich vysokohorská příprava vrcholit, tak snad jim k tomu bude přát i počasí, byť předpověď na listopad už není tak lichotivá (píšeme o tom na naší facebookové stránce Svoboda Group), jako byla na konec října. No nevadí, první polovinu soustředění jsme tu zvládli na jedničku!
Zatímco Syky s Dolíkem makají v Sierra Nevadě, trenér udržuje kontakt s těmi, co zůstali v Praze, či jinde v Česku. Na Davida Sklenáře a Aleše Svobodu dohlíží Petr Svoboda v Nymburce a kluci jej tam poslouchají, a zvláště posilovací tréninky a různé hraní si na překážkách (Peťan na nich zná množství cvičení) je ničí, ale chtějí vše zvládnout a píší, že tempových úseků by zvládli i více!
Skupinka mladých Adam Havlas, Hynek Hampel, Filip Bartoněk, Martin Janský, Lukáš Svoboda a Ivan Zavřel musí chodit do školy, a tak trénují podle plánu sami. Na některé tréninku s nimi chodí (spíš oni chodí na tréninky k němu) Petr Habásko a některé dny na ně dohlíží Kolja Goroškov (především na Filipa, který už dělá různá průpravná cvičení na skok o tyči)….Návrat