Jiří Sýkora s Janem Doležalem trénují v Sierra Nevadě již týden

Sierra Nevada 29. října 2017 – Hned po prvním soustředění na Zadově odletěli v pondělí 23. října Jiří Sýkora s Janem Doležalem na další místo, kde bude skoro měsíc probíhat jejich podzimní příprava. Trenér Luděk Svoboda za ni letěl až v pátek 27. října. Těch pár dní měli oba desetibojaři na aklimatizaci v jejich novém tréninkovém místě. Sportovní areál Sierra Nevada leží v nadmořské výšce 2320 metrů a na takovou výšku je nutné se pár dní adaptovat.

V Sierra Nevadě se už v roce 2010 na podzim připravovali Petr Svoboda s Martinem Mazáčem a tak jsem nevolili nic, co by trenér neznal. Tenkrát se nám tu příprava povedla, ale věděli jsme, že je nutné se na tu nadmořskou výšku, sportovní středisko v Sierra Nevadě totiž leží ve výšce 2320 m nad mořem a nad ním se tyčí vrchol hory Veleta vysoké 3398 m, připravit. Proto odletěli desetibojaři již v pondělí a měli tu pár dní na aklimatizaci. Trenér za nimi letěl přes Malagu v pátek. Do Malagy dorazil v půl desáté večer a v té době tam bylo ještě 21 stupňů. Chvíli čekal na řidiče, který ho měl odvézt do horského střediska Sierra Nevada vzdáleného asi 170 km. Nasedl do auta, po dálnici se záhy dostal do Granady, projel kolem proslulé Alhambry a začal šplhat do kopců. Granada leží ve výšce kolem 650 metrů nad mořem a do Sierra Nevady je to jen 35 km. Za těch pár kilometrů však musíte překonat ohromný výškový rozdíl, takže stále v serpentinách šplháte do kopců až dorazíte do Sierra Nevady, kde nad dveřmi střediska cedulka 2320 metrů. Tam kolem půlnoci vystoupil z auta a přivítalo ho skvěle zařízené sportovní středisko a samozřejmě oba jeho svěřenci Syky s Dolíkem. V půlnoci byla ještě teplota 15 stupňů a kluci hned oznamovali, že tam zatím bylo denně skvělé počasí a že jsou pěkně spálení od slunce.
Ranní pohled z okna byl okouzlující. Modrá obloha, bez jediného mráčku, zasněžené nejvyšší vrcholky hor a slunce, které od rána pěkně pražilo. V takovém počasí se trénuje skvěle a Syky s Dolíkem hned při prvním tréninku trenérovi dokázali, že aklimatizaci zvládli skvěle. Mohou se tedy pustit do tvrdé objemové běžecké práce. Teploty přes 20 stupňů ve stínu jim umožňuji běhat jen v tričku, nebo i do půl těla, a tak je třeba je stále upozorňovat, ať to nepřehánějí s kvalitou úseků. V tomto období jde především o objem tempové vytrvalosti jak v úsecích na stadionu, tak i kopců na přilehlých cestičkách. My se tu však zaměřujeme i na objem odrazových cvičení, posilovacích abeced a nezapomínáme ani na klasické posilování. Středisko je skvěle zařízené a kluci tu využívají i 50metrový bazén, všemožné rehabilitační procedury i zdejšího maséra. Zatím vše klape, jak má. Od pondělka měli dvoufázové (lehčí) tréninky, včetně jedné vycházky (nechci tomu říkat tůra), kdy se dostali až do výšky přes 3000 m a tam prý tu výšku pořádně cítili. První volnější odpoledne čekalo Jirku Sýkoru a Honzu Doležala v neděli, kdy měli vyjednanou jen masáž.
Ze soboty na neděli se i tady měnil čas z letního na zimní, ale podle toho, jak to vypadá venku, tak zima zatím nepřišla. Snad to tak vydrží co nejdéle. Před těmi sedmi lety tu měli Petr Svoboda s Martinem Mazáčem mnohem horší počasí…Návrat