„Dobří holubi se vracejí“, aneb Petr Svoboda se vrací do naší skupiny

Praha/ Zadov 21. října 2017 – Říká se, že nikdy nevstoupíš do stejné řeky, ale také platí, dle názvu staršího českého filmu, že dobří holubi se vracejí. Po roce a půl se do naší skupiny vrací překážkář Petr Svoboda. V atletickém hnutí se o tom „šušká“ už pár dní, my jsem to na našich facebookových stránkách naznačili a tímto článkem to potvrzujeme. Petr strávil v naší skupině 13 let a loni na jaře jsme se dohodli, že potřebuje už udělat změnu a nabrat nový impuls do své další kariéry na atletické dráze. Po dvou letních sezónách a jedné mimořádně úspěšné halové se rozhodl, že se do naší skupiny vrátí a že by se rád s námi připravoval na závěr své mimořádné sportovní kariéry.

Petr Svoboda přišel do naší skupiny z Třebíče od trenéra Pavla Svobody (stejný trenér vychoval i desetibojařa Jiřího Sýkoru) v osmnácti letech a z nadějného vícebojaře (první start na velké seniorské akci HME prožil jako vícebojař) vyrost v překážkáře světového formátu (ve svých nejlepších letech byl pátým nejlepším překážkářem světa dle žebříčku All-athletics. com. Ve skupině prožil třináct let, během nichž vybojoval dvě medaile na HME včetně zlata z Paříže, dvakrát běžel finále ME, a dvakrát byl i ve finále MS. Zažil však i zdravotní trable s achilovkou, které jej vyřadily na několik let z aktivní činnosti, a já tvrdím, že jej připravily i o to, aby se z něj stal nejlepší překážkář světa!!!
Loni na jaře jsme se dohodli, že potřebuje nový impuls, aby získal zase chuť do tréninku a Petr odešel trénovat k Danielu Hejretovi. Tam do tréninku zařadil nové prvky, běžel semifinále na OH v Riu a letos v hale doslova ožil a na HME v Bělehradě se emotivně dočkal dalšího skvělého úspěchu. Po letech bral opět medaili, bronzovou a to pro něj byla ohromná vzpruha a odměna za ta léta, co věřil, že se opět může dostat do světové špičky. Na jaře jej opět přibrzdila zranění, limit pro účast na MS v Londýně nesplnil a po letech koukal zase na vrcholnou akci v televizi. Podzim mu však vyšel skvěle. Vyhrál finále Extraligy, dobíhal v popředí zahraničních mítinků, při exhibici ve společném závodě s ženami běžel v Kutné Hoře čas 13,10, který byl později anulován pro „chybné měření“, ale i tak Peťanovi vlil do žil opět, pokolikáté už, novou krev, což potvrdil koncem září při svém pátém vítězství na Velké ceně Prostějova v rekordu mítinku a nejlepším českém výkonu roku 13,46. Tento čas řadí Petra na 37. místo redukovaných světových tabulek a po ukončení kariéry Davida Olivera, je z překážkářů už nejstarší a figuruje na 28. místě na světě v žebříčku Rankingu All-athletics.com, jako desátý nejlepší Evropan.
Nechci zjišťovat, co Peťana vedlo k tomu, že se vrací do naší skupiny, a musím říci, že mi jeho příchod dost zkomplikoval plánování přípravy skupiny, ale musíme se s tím poprat. Ustoupit z některých aktivit bude muset on i ostatní členové skupiny a já budu muset vše nějak skloubit. Peťana, za ta léta, cojsem s námi strávil, nešlo odmítnout.

   Petr začal přípravu na novou halovou sezónu s námi při soustředění na Zadově, kde po mém odjezdu bude dohlížet na mladé členy skupiny. Pak se společně s překážkářem Davidem Sklenářem, finalistou ME do 23 let, připravovat dle plánu, beze mě, v Nymburce a v prosinci s ním a Davidem odletím do La Santy. Peťan by chtěl v hale navázat na svůj loňský halový úspěch a na HMS v Birminghamu by rád běžel finále a chtěl by se ještě jednou dostat na čas pod 7,50. Vždyť jeho osobní a český rekord 7,44 je stále šestadvacátým nejrychlejším časem na světě, osmým v Evropě všech dob!! Petr tvrdí, že by chtěl běhat až do OH v Tokiu 2020 (nedávno bylo Peťanovi už 33 let). Tak uvidíme, do té doby je ještě dost daleko….Návrat