Největším překvapením byl zřejmě dorostenecký tyčkař Filip Bartoněk

Praha 18. října 2017 – Největšího úspěchu z naší skupiny v sezóně 2017 dosáhl Jiří Sýkora a o tom jsme psali v nedávné aktualitě. Dnes se podívejme na největší překvapení, které pro příznivce atletiky asi připravil mladý dorostenecký tyčkař Filip Bartoněk. Ten přišel do skupiny po halové sezóny a mezi dorostenci letos v tyčkařském sektoru v Česku kraloval. Výrazně si vylepšil osobní rekord a výkon 491 cm mu vynesl limit a následně i účast na MS do 17 let v keňském Nairobi. Filip se však zlepšil a to výrazně i ve sprintu a tam je možná základ těch jeho tyčkařských výkonů…

Ještě loni touto dobou trénoval šestnáctiletý mladík Filip Bartoněk ve skupině Jirky Krištofa a nosil dres ŠAK Novoborská. Svůj sportovní talent prokazoval ve víceboji, ale především ve skoku o tyči. Už loni několikrát překonal hranici 400 cm a to bylo na šestnáctiletého, ještě před rokem žáka, výborné. Na technice spolupracoval s trenérem Koljou Goroškovem, s nímž spolupracují i desetibojaři naší skupiny. Filip s námi byl už v listopadu na soustředění v Jablonci, ale stále trénoval ve své skupině a jen na tyč docházel společně s Jirkou Sýkorou a Honzou Doležalem.
V hale se Filip opět zlepšil a skočil 440 cm a získal titul dorosteneckého mistra ČR. Pak se dohodl s Koljou, že by měl na tréninky tyče docházet častěji a že by ten jeho trénink měl být i jinak více koordinovaný tak, aby tyčkařské tréninky stály za to a aby při nich nebyl unavený z předešlého dne. Doporučil mu, aby začal trénovat v naší skupině. Kolja by tak mohl lépe koordinovat trénink Filipa s desetibojaři a trenérem Luďkem Svobodou se lépe domlouvat na náplni tréninku před důležitými tyčkařskými tréninky. Filip na tento návrh přistoupil a tak se stal členem naší skupiny a přidal se ke skupině mladých sprinterů a překážkářů. Navíc přestoupil ze svého klubu ŠAK Novoborská k nám do PSK Olymp Praha.
Ten trénink s našimi mladými sprintery se projevil ve výrazném Filipově zrychlení. Hned začátkem května zaběhl 100 m za 11,24 a výrazně si vylepšil osobní rekord. Rychlostní zlepšení s sebou přineslo i změny v technice skoku o tyči. Filip potřeboval skákat na tvrdších tyčích, které by mu skoky na vyšších výškách umožňovaly. Těch tvrdších tyčí se však i trochu bál a proto nebyly jeho první výkony nikterak vyrovnané. Jeden závod mu vyšel, v druhém nedal svůj základ. Limit pro MS do 17 let byl 480 cm a Filip se o něj několikrát pokoušel. Vždy když skočil 440 nebo 450 cm nechal si zvýšit na hodnotu limitu a… neuspěl. Až při mezistátním utkání dorostenců v Maďarsku mu to vyšlo. Po zdolání limitu se pak dostal i přes 491 cm a to byl skvělý osobák, který mu zajistil start na MS v Keni. K zisku halového titulu mistra ČR dorostu přidal pak zlato i ze soutěže pod otevřeným nebem a k tomu si vel z Jablonce z M ČR i druhé zlato, které vybojoval jako finišman štafety 4 x 100 m dorostenců Olympu Praha.
Filip pak musel narychlo stihnout všechna očkování, které taková cesta do Afriky přináší a do Nairobi odjel spolu s Koljou se sedmým výkonem z přihlášených borců. Těch přijelo do Keni hodně málo a tak odpadla kvalifikace a pořadatelé pak nepochopitelně nastavili základní výšku pro finále 450 cm. To bylo strašně vysoko na mnoho účastníků, jen pět borců tuto výšku před plným stadionem pro 60 000 diváků zdolalo. Filip mezi nimi nebyl a z Keni dojížděl zklamaný z toho, že u jeho jména svítilo NM, čili nedal základ!
Pro Filipa to však byl úžasný zážitek a hlavně velká zkušenost, které se mu bude v budoucnu hodit.
Na podzim si pak Filip vylepšil výrazně osobní rekordy i v dálce a na 200 m a při finále M ČR družstev dorostu skočil opět vysoko 480 cm a poté se pokoušel i o překonání laťky ve výšce 501 cm. Neuspěl, ale výšky začínající pětkou by se měl už brzy dočkat….snad už v nadcházející halové sezóně, to už bude závodit v kategorii juniorů…Návrat