Máme už za sebou všeobecnou přípravu a i všeobecně - silovou

Praha 14. listiopadu 2019 - Začátkem října jsem zahájili přípravu na novou halovou sezónu a čas děsně letí. Za pár dní budeme mít za sebou už osm týdnů přípravného období. Všeobecnou přípravu první týdnů vystřídala všeobecně - silová příprava a i ta už pamalu končí a všichni se už těší, že jim začne to příjemnější období, kdy už budou běhat rychle! Pomalu se totiž blížíme k období rychlostně - silové přípravy a to je pro sprintery už o hodně zábavnější. V prosinci odlétáme na dva týdny na Kanárské ostrovy a tam již pujde hlavně o rychlostní přípravu...

Příprava atleta na nadcházející sezónu se vždy řídí určitými zákonitostmi, celépřípravné období je rozděleno do několika kratšími speciálně zaměřenými částmi. Záleží vždy na trenérovi jak dlouhé si jednotlivé etapy naplánuje. My se už řadu let držíme podobného schématu, který se mění jen mírně, především dle zdravotního stavu svěřenců, či náhlých změn v počasí.
Úvodních čtyři až pět týdnů je vždy na programu sprinterů všeobecná příprava a v ní se zaměřujem na objem obecné vytrvalosti, tempové vytrvalosti, posilování především formou kruhových tréninků bez použití činek (nebo s velmi nízkými zátěžemi), běhání kopců a zařazujeme i lehké odrázky. Připravujeme se na další etapy přípravy. V rámci všeobecné přípravy vždy absolvujeme jedno soustředění na českých horách, letos to bylo v Peci pod Sněžkou.
Po této etapě přichází ke slovu všeobecně - silová příprava. K obecné a tempové vytrvalosti se přidávají intenzivnější odrazy, rychlejší výběhy kopců, schodů, či úseků s tahačem (dle počasí venku) a jak už vyplývá z názvu etapy zintenzivní se silová příprava a změní se i prostředky silové přípravy. Převládá práce s činkou, u těch atletů, kteří zvládají technicky cvičení se postupně zvyšují váhy, u těch, co se silovou přípravou začínají jde hlavně o učení se správné techniky cviků s nižšími vahami (i když s úplně lehkými se některé cviky dělají dost špatně). Letos těmito začátky procházejí Štěpán Hampl a Standa Jíra. Toto období trvá tři až čtyři týdny a je odvislé od dalších plánovaných soustředění v teplých klimatických podmínkách. Poslední týden této etapy je vždy silně odpočinkový a pak přichází ke slovu silově- rychlostní příprava. A na tu se už vždy sprinteři i překážkáři těší. Omezujeme objem naběhaných, především tempově vytrvalostních, úseků, dvakrát týdně si začínáme “hrát” s rychlostí (na úvod v maratonkách), zintenzivní se i odrazy a začne v nich převládat skokový běh a překážkáři začínají pilovat techniku na už vyšších překážkách. Tretry obouváme nejdříve týden před plánovaným soutředění v teple, letos nás čeká od 9. prosince, takže do treter pujdeme začátkem toho měsíce.
Tato etapa plynule přejde do závěrečné části přípravy - rychlostní přípravy. A to sprintery hodně baví. Odpočinek v této etapě přichází v období Vánočních svátků a rychlostní příprava pak pokračuje i po Novém roce. Dle termínové listině se pak tato etapy postupně mení v předzávodní období a to začíná svěřencům různě, dle cílů na halu. Ti co mají vrchol až na HMČR a pak na HME, či HMS začínají závodit později. To je letos případ Petra Svobody, ale i Štěpána Hampla. Ostatní se musí halových startů pořádně nabažit a tak začnou závodit už v první polovině ledna, aby byli na vrchol sezóny dobře rozzávodění, ale ne “přezávodění”. Vysokoškoláky čeká vždy na úvod Akademické M ČR a to se letos týká i čerstvým studentů VŠ Standy Jíry, Martina Janského, Ivana Zavřela a Adama Havlase (a také Štěpána Hampla, který to však pujde ještě z plného tréninku). Mazáky v tomto směru jsou už Jan Kisiala a Hynek Hampl a i ti “akademičky” pujdou. No a pak už bude halová sezóna v plném proudu a vyvrcholí koncem února při HM ČR a tam chceme být vidět...a snad se povede Petru Svobodovi i účast (a doufáme, že nejen účast) na HMS v březnu v Číně...Návrat