České překážky zažily letos jeden z nejhorších roků za uplynulých padesát let

Praha 27. října 2019 - Mužská stodesítka s překážkami letos přinesla v Česká republice jediný výkon pod čtrnáct sekund a to je v disciplíně, která patřila v nedávné, ale i delší minulosti, k našim nejúspěšnějším, špatné vysvědčení. Jediný výkon pro hranici 14 sekund zaznamenal Petr Svoboda, který se na dráhu vracel po listopadové operaci achilovky a na rychlostní a překážkovou přípravu měl jen několik týdnů! Prvních časů pod tuto hranici jsme se v tehdejším Československu dočkali už v roce 1968 a po padesáti letech byl letos problém pro současnou generaci překážkářů udělat podobný počin. Čest tak zachraňoval “ veterán”, o němž se jedná, zda má ještě zůstat členem střediska Olymp CSMV....

V roce 1968 běželi v Jablonci Milan Čečman a Luboš Nádeníček první české výkony na 110 m překážek pod 14 sekund. Brzy se k nim přidali další František Slavotínek, Vlastimil Hoferek a Petr Čech. Tato generace byla úspěšná, co se týče medailových a finálových účastí na velkých světových akcích. Bronz Nádeníčka z ME 1971 a především dvojnásobná finálová účast Nádeníčka a Čecha na OH v Mnichově 1972 posunula české překážky ke světové špičce.
Od té doby se nad vysokými překážkami zjevilo mnoho borců, kteří na výkony těchto “průkopníků” navazovali. Především v osmdesátých letech minulé století dokázali přivážet mediale z evropských především halových akcí Jiří Čeřovský, Jiří Hudec (bývalý rekordman na 110 m překážek časem 13,48 a juniorský mistr Evropy) a Aleš Hoffer (zlato z HME 1988 a rekordní čas 7,56) a svou stopu zanechali i slovenští překážkáři před rozdělením repubilky. Julius Ivan oblékl dres Evropy v utkání s USA a především Igor Kováč, který přišel do naší skupiny jako junior a později zaběhl už "pouze" slovenský rekord na 110 m překážek 13,13 a vybojoval mimo jiných úspěchů především bronz na MS na 110 m překážek v roce 1997. Z tohoto závodu je i naše horní foto.
Byly roky, kdy se specialistům moc nedařilo a tehdy je zastoupili vícebojaři (i letošní případ při M ČR v Brně). Robert Změlík, Tomáš Dvořák a Roman Šebrle získali dohromady kolem dvaceti domácích titulů v součtu halových i venkovních mistráků.
Přelom a počátky nového století přinesly i nové překážkové tváře. Ladislav Burdel, Jan Čech, Stanislav Sajdok (medailista z ME do 23 let) a především od roku 2003 už i Petr Svoboda opět posunuli české krátké překážky ke světové špičce. Tři medaile, včetně zlata z HME z roku 2011 Petra Svobody a jeho finálové účasti na MS a HMS i semifinálové účasti na OH to jasně dokazují. Jeho české rekordy 7,44 v hale a 13,27 patří stále mezi top výkony na překážkách. K Petrovi se přidali i další mladí překážkáři rostoucí v naší skupině vedle něj -Petr Peňáz a Martin Mazáč (druhý čas české historie 13,48) a o českých překážkách zase svět věděl. Bohužel z této poslední generace už zůstal na dráze jen Peťan a noví mladí tak rychle nedorůstají....
Letos už něco naznačila halové sezóna, kde se z titulu radoval čtvrtkař překážkář Michal Brož, jenž patřil k nejlepším i v létě. Na stodesítce na M ČR po letech zase kraloval desetibojař Jiří Sýkora. Druhý čas po Peťanovi zaběhl loňský junior David Ryba (letošní mistr ČR do 23 let), který může být,pokud na sobě bude pracovat, příslibem do budoucna. Letos reprezentoval i na evropských hrách v Minsku (tam běžel OR 14,02). Na ME do 23 let ve švédském Gavle s ním byl i Jan Kisiala (stříbrný na m ČR do 23 let), který na krátké překážky přešel ze čtvrtky až letos a výrazně (o šest desetin) se na nich zlepšil 14,16 a i on může být příslibem.
Mezi juniory se objevil velký talent, somaticky dobře vybavený, Sebastian Merta. V hale mezi juniory bral titul loňský dorostenec David Vrbata a v létě na stodesítce mladík z naší skupiny Martin Janský - i oni se mohou mezi seniory brzy prosadit.
Rychlých časů jsem se v posledních letech dočkali i mezi dorostenci. Jiří Pechar a letos Tomáš Oberndorfer jsou však nižší postavy a myslím, že s vysokými musžskými překážkami budou mít problémy, ale třeba se mýlím... Talent nám vyrůstá mezi žáky, kladenský Tomáš Dvořák, jmenovaec slavného desetibojaře, letos výrazně vylepšil žákovský rekord, je vysoký, somaticky výborný, jen se moc při své výšce neodráží do překážky a na tom musí pracovat. Vysoké překážky by se mu v dalších letech bez důrazného odrazu do překážky nemusely tak snad překonávat... České krátké překážky už nástupce Petra Svobody, kterému se však ještě končit nechce, potřebují....Návrat