Představujeme nové členy skupiny - Štěpán Hampl

Praha 5. října 2019 - Po představení Stanislava Jíry Vám dnes nabízíme profil druhého z mladých odchovanců kolínské atletiky, který přichází studovat do Prahy a trénovat do naší skupiny a tím je Štěpán Hampl. Jeden z největších talentů českého sprintu v posledních letech se už zabydlel v kádru české seniorské reprezentační štafety 4x 100 m a společně s Velebou, Záleským, Jirkou a Stromšíkem má podíl na jejím letošním velkém zlepšení. Štafetě jen těsně unikl start na MS v Dohá a věříme, že se příští rok popere o účast na OH v Tokiu. Štěpán Hampl u toho může být....

Štěpán Hampl žije v Poděbradech a v mládí hrával basket. “Basketbalové výšky” bohužel nedorostl a tak se jako žák objevil mezi atlety na kolínském stadioně. Tam jej začal trénovat, podobně jako Stanislava Jíru, Antonín Morávek a dovedl Štěpána mezi absolutní českou sprinterskou špičku. Štěpán je zřejmě sprinterský talent od pána boha a to dokazuje od žákovských let. Teď jen aby na svůj talent až příliš “nehřešil” (takových případů jsme již velmi mnoho) a měl chuť na sobě pořádně pracovat! Přichází studovat Vysokou školu do Prahy začne se připravovat v naší tréninkové skupině...
Už po roce atletického tréninku si Štěpán Hampl odvážel z M ČR žáků zlato a stříbro z běhů na 150 a 60 m a od té doby se z mládežnických, tedy dorosteneckých, juniorských a do 23 let, Mistrovství ČR bez zlaté mediale domů nevracel! Ve svém ročníku narození 1999 tedy absolutně v Česku kraluje.
V šestnácti letech poprvé prolomil hranici 11 sekund na 100 m a už o rok později měl na svém kontě čas 10,63. O další rok později už zvládl stovku za 10,47 a dvoustovku za 21,40. V loňském roce se sice na 100 m nezlepšil (“jen” 10,48) a na 200 m ano - 21,20 a vybojoval i svou první individuální medaily mezi muži a to bronz na halových 60 m. Mezi muži pak se radoval ze zlata kolínské štafety 4x 100 m a stejný kov brali kolínští sprinteři i letos v Brně.
Premiéru na velké mezinárodní akci si odbyl v roce 2017, kdy startoval an 100, 200 m a ve štafetě 4x 100 ma ME juniorů v Grosettu.
Loňský rok mu přinesl i první úspěch na mezinárodní poli a bylo to opět ve štafetě. Na MS juniorů v Tampere pomohl ke skvělému pátému místo českého kvarteta (tam s ním běžel i oddílový kolega Standa Jíra). V Tampere reprezentoval i na 100 a 200 m, kde však skončil pokaždé už v rozběhu.
Letošní letní sezóny začal velice dobře, hned na prvním závodě běžel 100 m za 10,48 a tento čas pak ještě brzy zopakoval a několikrát se k němu velice těsně přiblížil. Nevyšlo mu ME do 23 let, kde skončil v rozběhu, ale pár dní poté se v Táboře dočkal velkého osobní rekordu. V rozběhu tam běžel v souboji s českou jedničkou Janem Velebou 10,36 a finále šel 10,45. Dva nejrychlejší časy v kariéře. Ty mu otevřely cestu i do seniorské reprezentační štafety, s níž se poprvé představil v Bernu a poté zažil i atmosféru Diamantové ligy v Paříži. Česká štafeta letos zaznamenala velký výkonnostní posun a překonala letitý český rekord kvarteta z OH v Mnichově 1972. Jen těsně jí unikl start na MS v Dohá a všichni její členové teď věří, že se jim podaří probojovat se na OH do Tokia v příštím roce. Štěpán by chtěl být u toho.
Štěpána Hampla řadí letošní výkon 10,36 na šesté místo mezi nejrychlejšími Evropany těch ročníků, které bude čekat v roce 2021 ME do 23let a tak kromě štafety, která má však jasně přednost, by rád uspěl i na individuální trati. Ví, že na sobě musí dost pracovat a Štěpán trénovat a makat chce.... tak snad se mu u nás bude dařit....i když každá změna trénéra nemusí hned přinést výsledek (podotýkám hned)... jeho talent je však úžasný...Návrat