V běhu na 200 m popředí tabulek neobsazujeme, ale i tak je nás mezi nejlepšími dost

Praha 4. června 2019- Zatímco v běhu na 110 m překážek patří členu naší skupiny Petru Svobodovi stále (už 9 let) platný český rekord a v běhu na 100 m byli v listině českých rekordmanů uvedeni hned dva členové naší skupiny - po Františku Ptáčníkovi i Ivan Šlehobr (rekord jim patřil 25 let), tak v běhu na 200 m rekordmana na venkovní trati nemáme (Ivan Šlehobr držel svého času český rekord v hale) a v popředí tabulek není moc jmen sprinterů, kteří prošli naší skupinou. Ve dvoustovce nejlepších je jich i tak dost...

V běhu na 110 m překážek i v běhu na 100 m jsme v dlouhodobých tabulkách velice početně zastoupeni - dalo by se říci každý pátý sprinter i překážkář mezi dvoustovkou nejrycheljších Čechů prošel naší skupinou. V běhu na 200 m je to poněkud slabší, ale i tak je nás tam dost (tady to vychází - každý šestý). Začněme zahraničními sprintery, které ty tabulky samozřejmě neuvádějí. Nigérijec Sunday Emanuel (na snímku vpravo) běžel 20,45 a byl tedy držitelem “českého” rekordu a o setinu byl rychlejší, než český rekordman Pavel Maslák 20,46. Sundayho krajan, jehož tratí byla především stovka, Seun Ogunkoya dosáhl času 20,50, Nizozemec Jerrel Feller (na snímku vlevo) zvládl 200 m za 20,76 a také Slovák Igor Kováč 20,81 by byl uplně nahoře. Takto je rekord skupiny výkon Ivana Šlehobra z amerického Prova 20,83.

Opět vám předkládáme tabulku všech členů naší skupiny současných i bývalých, kteří se svými výkony mezi těch dvě stě nejrychlejšícj českých sprinterů vešli.

V tabulce je uvedeno: pořadí ve skupině, pořadí v českých tabulkách, výkon atleta, jméno a rok dosažení výkonu.

Jan Rymeš 1994

Mezi dvoustovkou nejrychlejší mužů na 200 m v české historii je tedy 34 sprinterů, kteří prošli naší skupinou, tedy každý šestý. Tři z nich, Petr Svoboda a dva mladíci Adam Havlas a Jiří Pechar (medailista z běhu na 200m na ME do 18 let), jsou mezi těmi současnými svěřenci. Věříme, že se oba ti mladší ještě zlepší a do elitní dvoustovky se dostanou i další mladí členové skupiny....

Jednomu z nich Tonymu Wijasovi se to povedlo při M ČR do 23 let, kde mu výkon 21,81 zajistil na bronzovou mediali (Tony si tak vylepšil osobní rekord o sedm desetin) a stal pětatřicátým členem skupiny, který je mezi dvoustovkou nejrychlejších Čechů všech dob v běhu na 200m. Z tohoto závodu je i náš dolní snímek, na němž cílují Tony a Jirka Pechar. Na černobílém snínku je MIlan Bělošek.