Martin Janský oblékne v neděli v maďarském Györu poprvé reprezentační dres

Praha/ Györ 6. července 2019 -V neděli se uskuteční v maďarském Gyoru mezistátní juniorské čtyřutkání Maďarsko - Slovensko - Slovinsko - Česká republika a bude u toho i Martin Janský, který si nomimanci na toto utkání vybojoval minulý víkend v Olomouci při juniorském Mistrovství ČR. Martin poběží závod na 110 m překážek a bude to jeho premiéra v reprezentačním dresu České republiky. Zároveň také jeho poslední šance ke splnění limitu pro start na MEJ ve švédském Boras. Limit má hodnotu 14,07 a k Martinovi k němu zatím poměrně dost chybí...

Martin Janský začal v naší skupině trénovat krátce poté, co běžel finále na M ČR žáků (doběhl v něm pátý) a v současné době je tak jedním ze “služebně” nejstarších členů skupiny (delší dobu je ve skupině jen Petr Svoboda). V kategorii dorostu se dočkal i své první velké medaile na vrcholné domácí akci a to v běhu na 60 m překážek v hale, kde v roce 2017 vybojoval zlatou medaili a řekněme, že dost nečekaně. V letní sezóně se musel spokojit na M ČR s pátým místem. Dorosteneckou stodesítku s překážkami zvládl za 14,58 a čas o osm setin lepší 14,50 byl na jeho kontě i v prvním roce mezi juniory na vyšších “metrových” pekážkách a to se počítá (lepší čas na vyšších překážkách je vždy příslibem). V hale se mu mezi juniory nepovedl domácí šampionát, když byl pro ulitý start diskvalifikovaný a to težce nesl. V létě mu nešťastně uniklo mezistátníjuniorské utkání a na M ČR doběhl opět pátý. První rok však zvládl dobře vyšší překážky a to byl hlavní předpoklad jeho dalšího výkonnostního růstu. Letos v hale se hodně zrychlil na hladkých tratích a čtvrté místo v běhu na 200 m při halovém M ČR juniorů a čas 22,08 bylo dalším příslibem. Překážky se mu v hale hodně dařily. Několikrát pokořil v běhu na 60 m překážek hranici 8 sekund a nastupoval jako lídr juniorských tabulek k domácímu juniorskému šampionátu. Při něm se však ve finále musel sklonit před skvěle běžícím Davidem Vrbatou, který časem 7,82 zaostal o jedinou setinu za českým rekordem bývalého člena naší skupiny Davida Sklenáře. Martin měl v hale na svém kontě čas 7,92 a ten dával naději na letní pokoření limitu pro start na MEJ. Limit pro tento šampionát má hodnotu 14,07 a to byl Martinův cíl na letní sezónu.
Na jaře čekala na Martina maturita na Gymnáziu a přijímačky na Vysokou školu. A tato kombinace dokáže “zamávat” snad s každým. Martin sice s námi absolvovoval jarní soustředění na Kanárských ostrovech a vypadal tam hodně dobře, pak však přišly školní povinnosti a on nedokázal v závodech prodávat to, na co měl natrénováno.
V Česku mu navíc přibyl další výborný konkurent Sebastian Merta, který jej zaskočil na Přeboru Prahy skvělým časem 13,87. Martina to trochu rozhodilo a ačkoliv jej dokázal při Memoriálu Josefa Odložila porazit (zaběhl na Julisce 14,37) k limitnímu času se příliš nepřibližoval, několik závodů doslova pokazil.
Na M ČR do Olomouce Merta pro lehčí zranění nepřijel a Martin ucítil svou šanci. Jistě vyhrál rozběh v čase 14,39 a s nejlepším rozběhovým časem se postavil na start finále. Chtěl moc vyhrát a bylo to na něm znát. Start není jeho silnou stránkou a nebyl ani v Olomouci. Od třetí překážky však šel do čela a krok s ním držel jen jeho halový přemožitel Vrbata. Na sedmé překážce udělal Martin svou tradiční chybu (roztočil se po dopadu za překážkou) a Vrbata šel před něj. Martin se pak ukázal jako velký bojovník a udržel s ním kontakt a za poslední překážkou skvělým předklonem na cílové čáře si doběhl pro vítězství. O dvě setiny před svým přemožitel z halové šedesátky.
Radost z vítězství a času 14,19 mu však pokazil údaj od větroměru +3,2 m/s znamenalo, že se bude jednat o neregulérní výkon. Nicméně mistrovský juniorský titul mu vynesl nominaci na mezistátní čtyřutkání v Györu.
V Maďarsku tak bude mít mít Martin Janský ještě jednu šanci na limit pro MEJ v Brasu zaútočit. Konkurenci bude mít na překážkách kvalitní, ale formu má a naděje vždy umírá jako poslední... Tři z jeho soupeřů, s nimiž se tam utká, mají na svém kontě čas pod 14 sekund. Slovinec Filip Jakob Demšar (na dolním snimku vlevo) už dokázal běžet 13,81 a má zkušenost i z Evropských her v Minsku, Slovák Matěj Baluch 13,88 (na dolním snímku vpravu - s ním už Martin letos jednou běžel a prohrál s ním) a Maďar Áron Kalaczka 13,96. Věříme, že v Gyoru vyjde počasí, bude vát i přijatelný vítr do zad a Martin se pokusí na poslední chvíli splnit limit pro start na MEJ....

Gyor 7. července - Martinovi se závod v Gyoru moc nepovedl, po kolizi nasedmé překážce doběhl pátý v čase 14,37 a poslední šanci na splnění limitu pro MEJ tak nevyužil.