Přebor Prahy ovlivnil déšť a zrušil finálové běhy sprinterů

Praha 11. května 2019 - Květnové počasí v celém Česku úplně “zblblo”. Po relativně teplém březnu a dubnu se nyní citelně ochladilo a atleti musí v tomto počasí absolovat úvodní starty v letní sezóně. A zlepšení počasí zatím není v dohlednu. Chladno a déšt ovlivnily i sobotní program při tradičně kvalitním pražském Přeboru. Rozběhy překážek se konaly ještě před deštěm a pak se kvůli silnému dešti musely zrušit finálové běhy. A tak si Jan Kisiala a Kateřina Kodrová připsali jen suverénní vítězství ve svých bězích a místo finálového běhu urychleně opouštěli zmolkou Julisku. Podobně tomu bylo v Kladně, kde se Přeborů Středočeského kraje zůčastnil Lukáš Svoboda.

Ve středu jsme vstoupili v Kolíně do letní sezóny. Tam nás potrápil protivítr v cílové rovince a nyní nás čekal druhý závod sezóny - některé Přebor Prahy na Julisce, Lukáše Svobodu Přebor Středočeského kraje v Kladně. Junioři mají první kolo Přeboru Prahy družstev ve středu na Děkance a tak o víkendu trénovali. Jirka Pechar s Tonym Wijasem šli frekvenční úseky (některé v tretrách a jiné v maratonkách), Martin Janský s Ivanem Zavřelem běhali především starty na překážky a dařilo se zvláště Ivanovi. Sekundoval jim při startech Adam Havlas a i on dbal především na fekvenci i při následných rychlostně vytravlostních úsecích.
Odpoledne patřilo Přeborům Prahy a Středočechů. V Kladně v dresu Spartaku Vlašim se představil Lukáš Svoboda a stal krajským přeborníkem v běhu 110 m překážek časem 15,00. Až do šesté běžel dobře s velkým náskokem, pak měl lehčí kolizi na překážce a konec tratě už tak dobře rytmicky nezvládl. O proti Kolínu se zlepšil téměř o tři desetiny a věříme, že se bude zlepšovat i nadále. Překážky chtějí vyběhat. To poznal i Jan Kisiala, který ve středu v Kolíně po kolizi nedoběhl do cíle. Tentokrát měl z překážek velký respekt a zbytečně je přebíhal moc vysoko nad nimi. Běžel jen rozběh, který jasně vyhrál časem 14,90, v téměř nulovém protivětru (-0,1 m/s) a těšil se na finále. Toho se však nedočkal. Krátce před ním přinesly mraky nad Julisku silný déšt, závody se museli přerušit, technické disciplíny a všechny sprinterská finále se zrušily. Kisi i Luky se svými časy zařadili do první desítky letošncíh českých tabulek, do jejich čela se dostal na Julisce Michal Brož 14,48.
To postihlo i ženy překážkářky. Kačka Kodrová ještě ve středu běhala překážky v teple Kanárskýcvh ostrovů a v noci se pak vracela do chladné Prahy. Na Julisce jasně o pul sekundy vyhrála svůj rozběh časem 14,26 při protivětru -1,2 m/s a to nebylo vůbec špatné a i ona se těšila na finále, kde chtěla útočit na svůj osobák, který je jen o 12 setin lepší, než byl její rozběhový čas... a dopadla stejně jako Kisi.
Na dálku jsme všichni s velkým zájmem sledovali snažení českých reprezentačních štafet na MS v japonské Jokohamě. A čeští sprinteři tam zanechali úspěšnou stopu. Kvarteto Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský tam překonalo 47 let starý český rekord čtvěřice Matoušek, Demeč, Kynos, Bohman z OH v Mnichově časem 38,77 a to stačilo na 12. místo. Kvalifikovat se na MS do Dauhá se jim tedy nepodařilo (tam šlo pouze prvních deset štafet), ale šanci kluci ještě mají... tak snad to partě kolem trenéra Petra Habáska ještě vyjde...udělali pro to letos dost... a my jim k tomu času blahopřejeme. Videa z dopoledního tréninku juniorů i závod štafety v Jokohamě můžete vidět na naší facebookové stránce Svoboda Group.Návrat