Několik osobních rekordů v prvním závodě sezóny z kolínského protivětru

Kolín 8. května 2019 - Vždy je dobré, když první závod letní sezóny proběhne v teplém počasí a s větrem do zad. To vždy atleta nabudí, zvedne mu sebevědomí do nadcházející sezóny a pak jde většinou vše jako po másle. Když takové podmínky při letní premiéře nezastihnete, tak je to s psychikou těžší, ale i s tím se dá sezóna ještě hodně vylepšit. Nás první letošní start v Kolíně optimální podmínky rozhodně nepřinesl, přesto si domů veze Ivan Zavřel dva osobní rekordy z překážek i hladké stovky a Martin Janský z běhu na 100 m.

Po návratu z Kanárských ostrovů, kde jsme běhali vše v teple a s větrem v zádech a po pražských trénincích, kde jsem podobné podmínky hledali také, jsem chtěli začít závodit až o víkendu při Přeboru Prahy. Předověď počasí na víkend však naše plánu upravila. O víkendu má být citelné chladno (ochlazení v celém Česku už trvá týden), větrno a i déšť a tak jsme se rozhodli závodit už dříve. Po vzhlédnutí výsledků z minulého týdne jsme usoudily, že nejlepší větrné podmínky byly v Kolíně a i zprávy od “zvědů” na faceboooku nám říkaly, že v Kolíně fouká celý týden vítr ve směru běhu sprinterů v cílové rovince. Když jsem však přijeli do Kolína bylo všechno jinak. “Ještě včera foukalo do zad a do rána se to úplně změnilo”, tvrdili nám domorodci. Naštěstí bylo relativně teplo a tak i když jsem svěřencům slíbil, že když bude foukat silný protivítr, tak překážky nepoběžíme, tak dle údajů od větroměru nedosahoval vítrpři úvodních závodech nikterak velké síly a my tedy běželi. Většinou se pohyboval mezi 0,5 m/s do 1,5 m/s proti směru běhu a to není tak silné. My však měli smůlu, v době běhu na 110 m překážek vál o síle -2,6 m/s a navíc byl nárazový. “Dvakrát jsem dostali doslova ránu do obličeje, jako když běžíte proti nějaké stěně”, líčili kluci své pocity po doběhu. První silný poryv přišel po 30 metrech a ukončil kolizí s překážkou závod Jana Kisialy a ostaním pokazil správný rytmus běhu. Druhý poryv přišel po 70 metrech a ten dělal divy v závěru. To už nebyl běh, ale skoky mezi překážkami. Nejlépe se s tím vypořádal nečekaně Ivan Zavřel, který možná využil toho, že běžel nejblíže k tribuně a ta vítr zmírnila. Ivan si vylepšil dokonce osobní rekord časem 14,78 a zdárně konkuroval Martinu Janskému, který v trénincích běhal časy o několik desetin lepší než Ivan. V Kolíně jej porazil o osm setin 14,70 (dvě desetiny za osobákem a na první překážce byl až za Ivanem) a nebyl vůbec spokojený a trenér také ne. Martin formu má, ale on musí běžet v bezvětří, nebo s větrem v zádech, jinak si nevěří a v mezerách zbytečně skáče, “sápe” to... Problémy hlavně v konci tratě měl i Lukáš Svoboda, který doběhl v čase 15,22 a to neodpovídá vůbec jeho možnostem...Video ze závdu je na naší facebookové stránce Svoboda Group.
Po překážkách běželi kluci i hladkou stovku, kde jim vál protivítr o síle - 1,6 m/s. Z členů skupiny byl nejlepší dle očekávání Adam Havlas, kterému protivítr také vůbec nesedí, ale čas 11,19 je v protivětru na úvod solidní. Za ním se vyvezl Martin Janský k velkému osobáku 11,22 a potvrdil si, že to s jeho formou špatné není. Rychlostně se hodně zlepšil, ale o tom jsme už tady psali a těď to jen potvrdil. Martin má na to letos běžet pod 11 sekund... Lukáš Svoboda zvládl 100 m za 11,66 a to je pět setin za jeho osobákem a byl tedy také relativně spokojený a nejvíce radosti měl po stovce Ivan Zavřel, který si časem 11,73 vylepšil dokonce o tři setiny osobní rekord (už druhý kolínský) a mohl tedy domů odjíždět nadmíru spokojený. Ivan se snad rychlostně konečne letos pohne... Nejrychlejí byl na stovce Štěpán Hampl, který běžel 10,88 (před týdnem také v Kolíně s větrem do zad 10,48). Krátce po svém závodě si Honza Kisiala (po překážkách) a Adam Havlas (po stovce) dali ještě tréninkově svižnou stopadesátku - po větru. Trénovat se prostě ještě nyní musí.... Vrcholy sezóny jsou pro všechny daleko....