Stříbro Martina Janského a bronz Adama Havlase z juniorského M ČR

Praha 24. února 2019 - Víkend patřil v pražské hale ve Stromovce Mistrovství České republiky juniorů a dorostu. Členové naší skupiny si dělali zálusk na několik medailí a to se jim podařilo. Martin Janský vybojoval stříbro v běhu na 60 m překážek a Adam Havlas získal bronz na trati 200 m. Do finále na překážkách se probojovali i Ivan Zavřel aTony Wijas. Na závěr šampionátu vybojovali Martin s Adamem spolu s Benešem a Šebíkem i stříbrnou medaili ve štafetě 4 x 200 m.

Týden po halovém Mistrovství České republiky v Ostravě se v Praze bojovalo o mistrovské medaile v kategoriích juniorů a dorostu. Tabulkové postavení členů naší skupiny mám dávalo medialové naděje a mladíci ze skupiny po nich moc toužili. No a dočkali se jich!
V sobotu byli ve hře hned tři překážkáři naší skupiny. Martina Janského opravňovala pozice juniorského lídra tabulek myslet na tu nejcennější medeaili a postavení Ivana Zavřela a Tonyho Wijase je předurčovalo probojovat se do finále. Martin jasně vyhrál svůj rozběh a časem 8,02 postupoval společně s Davidem Vrbatou jako nejrychlejší do finále. Ivan si v rozběhu vyrovnal osobní rekord 8,23 a z druhého místa šel také do finále (nechtěl mi vůbec říci, že mu není dobře a přál si mistráky běžet - po finále jej pak rodiče rychle vezli domů - do postele s teplotou). I Tony se časem 8,41 probojoval do finále, ale v závěru ucítil bolest ve svém stehně a do finále pak už nemohl nastoupit.
Finále se velice povedlo Davidu Vrbatovi z Nové Paky, který po skvělém startu nezaváhal ani na trati a doběhl si pro vítězství v čase 7,82 (setinu za dva roky starým českým rekordem už bývalého člena skupiny Davida Sklenáře). Martin Janský potřetí letos pokořil hranici osmi sekund a za výkon 7,97 bral stříbro (nechytil správný rytmus v prvních dvou mezerách, pak se rozběhl, ale ztrátu už nedohnal). Ivan Zavřel si časem 8,19 vylepšil osobní rekord a to mu stačilo na páté místo.
V neděli se na start běhu na 200 m postavili Adam Havlas a Martin Janský. Adam obhajoval loňský bronz a jistě vyhrál časem 21,80 svůj rozběh. To byl třetí nejlepší výkon a Adam si tak vyběhl čtvrtou dráhu pro finále. Martin Janský v rozběhu nestačil na člena reprezentační štafety juniorů Standu Jíru a z druhého místa za výkon 22,27 šel do finále do nevýhodné druhé dráhy. Pro Martina to bylo první finále na hladkých sprintech v kariéře!
Ve finále se tedy utkali hned tři finalisté ostravského šampionátu mužů - zlatý Daniel Vejražka, bronzový Tomáš Němejc a čtvrtý Adam Havlas. Tito tři také obhajovali i všechny tři medaile z loňského jniorského šampionátu a bezpečně je obhájili. Vyhrál Němejc v čase 21,46 před Vejražkou 21,61 a bronz bral Adam Havlas za čas 21,79. Čtvrtý Jíra se už pod 22 sekund nedostal. Martin Janský finále v druhé dráze “odklusal” za 22,80 a skončil pátý.
Závěr šampionátu patřil štafetám 4 x 200 m a naše kvarteto PSK Olymp Praha si dělalo oprávněné naděje na nejcennější kov. Musím připomenout, že po zranění Jiřího Pechara jsme přestali snít o překonání českého rekordu v této disciplíně, ale titul jsme získat chtěli. Adam Havlas naší štafetu velice dobře rozběhl, Martin Janský ji skvělým “mazáckým” výkonem vynesl do čela závodu a Jan Beneš dobrým výkonem naši šanci na titul živil dál. Na posledním úseku naší štafety běžel Lukáš Šebík a neběžel vůbec špatně, ale Plzeň měla vyrovnanější kvarteto a její finišman v závěru Lukáše předběhl. Plzeň běžela 1:28,63 a my 1:28,84 ( o dvě setiny pomaleji než loni, kde běžel místo Šebíka Hynek Hampel). Na nás zbylo stříbro stejně jako loni a ty dva mistrovské závody si byly podobné jako vejce vejci. Jen místo Plzně nás loni porazila čtveřice z Českých Budějovic. V létě ve štafetách 4 x 100 a 4 x 400 m se pokusíme vše napravit. Kluci se na to už těší...