Atletkou roku 2018 je Nikol Ogrodníková, Jan Doležal skončil čtrnáctý

Praha 11. listopadu 2018 - V hotelu Ambasador Zlatá husa se v sobotu večer konal slavnostní večer vyhlášení ankety Atlet roku 2018. Byly vyhlášeny i ankety trenér roku, objev roku a junior roku a odhaleno pořadí atletů na prvním až desátém místě. My, tedy naše skupina, tentokrát mezi oceněnými neměla zastoupení. Nejvýše se v anketě umístnil desetibojař Jan Doležal, který obsadil čtrnáctou příčku. Premiérově se mohla radovat z vítězství oštěpařka Nikol Ogrodníková, po páté byl zvolen trenérem roku Rudolf Černý, nejlepší juniorským atletem se stala Amálie Švábíková a objevem roku byl Lukáš Hodboď.

Tradiční anketa Českého atletického svazu se už řadu let vyhlašuje v hotelu Ambasador na Václavském náměstí v Praze a tradičně jí i moderují Aleš Háma s Monikou Absolonovou. Místo vyhlášení tedy zůstalo stejné, jen Aleš Háma musel letos moderovat sám, Monika Absolonová totiž v ten samý porodila syna a my jí k tomu moc gratulujeme. Jinak bylo vyhlášení také zcela tradiční - česká televize jej vysílala v přímém přenosu na kanále ČT 1, předávání cen doprovázela časté vystoupení zpěváků a hudebních skupin a už také tradičně i pěvecká vystoupení samotných atletů. V minulosti se tohoto úkonu čtyřikrát zhostil i Petr Svoboda, který si “vystřhl” ve třech případech duet s Monikou Absolonou (jeden z nich máte tady: www.youtube.com/watch?v=HD7mRENva98) a jednou zazpíval sám s kytarovým doprovem Davida Sklenáře (tady jej máte: www.youtube.com/watch?v=fuACajlFdDk). Letos se do podoby zpěvaček tria Black Milk převtělily Nikol Ogrodníková, Anežka Drahotová a Eva Nývltová - Vrabcová a šlo jim to náramně!
Vítězové “podpurných” anket byli očekávaní - juniorekou roku se stala tyčkařská juniorská mistryně světa Amálie Švábíková, objevem roku byl zvolen naprosto zasloužene Lukáš Hodboď za skvělé výkony na ME v Berlíně a trenérem roku pak již skoro tradičně, popáté, Rudolf Černý, trenér oštěpařek NiIkol Ogrodníkové a také navracející se Barbory Špotákové, vítězky ankety v minulých letech.
I hlavní anketa nepřinesla žádná velká překvapení. Desítka nejlepších byla známa už dříve a byla jen otázka jak si pořadí v top žebříčku rozdělí. Trochu nás překvapilo, že na Pavla Maslák, halového a letos jediného seniorského majitele zlaté medaile z velkých soutěží zbylo až páté místo, “Máslo” byl našim favoritem. První dvě místa si tak rozdělily ženy, stříbrné z ME v Berlíně. Druhá skončila chodkyně Anežka Drahotová a atletkou roku se stala opět oštěpařka (už 17 x byl zvolen atletem roku oštěpař) Nikol Ogrodníková (na horním snímku).
My, jako skupina, jsme tetokrát umístění mezi Top desítkou neměli. Jan Doležal získal 111 bodů a to mu stačilo na velice příjemné 14. místo. Za 9. místo na HMS a 8. místo na ME si možná zasloužil být o pár příček výše, ale i tak je to po jeho vítězství v kategorii junior roku 2011 jeho jasně nejlepší výsledek mezi seniory.
Co mě na anketě nejvíce zarazilo? Celkově 248 bodů získali běžci do vrchu. Do desítky sice nikdo z nich nepronikl, ale v druhé desítce se to jimi jen hemží (Krupička, Čípa, Dvořáková, Maršánová a dokonec i obě družstva mužů a žen v běhu do vrchu). To je snad trochu přehnané, vždyť jak se na to mohou koukat naši nelepší běžci vytrvalci ať už Homoláč, či z těch mladších Šinágl, kteří je na dráze porážejí rozdílem několika tříd a bodíky jim v anketě nikdo nepošle. Anketa je však pouze anketa a členové sekce běhu do vrchu dokáží držet vždy pospolu a své “ovečky” i takto zviditelňují, byť k objektivitě posouzení atleta roku mají jejich hlasovací lístky hodně daleko....