Stále se hledá nástupce legendárního Usaina Bolta

Praha 24. října 2018 - V naší skupině bývali v minulosti hodně kvalitní sprinteři - africký rekordman Seun Ogunkoya, čeští rekordmani František Ptáčník a Ivan Šlehobr, řada reprezntantů, mistrů republiky od Milana Běloška (držel chvíli i český halový rekord na 200 m), Jirky Mezihoráka, Luboše Rudu, Romana Zubka až po Libora Žilku. V současné době v ní super kvalitní hladký sprinter není, byť jsou “mladíci” Adam Havlas a nově příchozí Jirka Pechar určitě velmi talentovaní, na nástupce těch výše jmenovaných čekáme - snad brzy přjdou. Podobně je na tom světový sprint. Ten také čeká, kdo nahradí fenomenálního rekordmana Usaina Bolta a nástupce se zatím nenašel...

Po skončení kariéry Jamajčana Usaina Bolta hledá světový sprint jeho nástupce, který by pravidelně na sebe strhával pozornost vyprodaných stadionů. Bolt mezi tím zkouší své štěstí ve fotbale a má už na svém kontě i první vstřelené branky v jedném australském týmu. Spíše než jeho fotbalové umění však zajímá fotbalové fanoušky jako atrakce!
Světový sprint tedy nástupce stále hledá. V halové sezóně se zdálo, že by jej mohl najít. Mladý Američan Christian Coleman jasně vyhrál HMS v Birminghamu a překonal i světový rekord Maurice Greena v běhu na 60 m časem 6,34. Začal dobře i letní sezónu větrným časem na stovce 9,84, ale pak se v květnu zranil a z dráhy na delší čas vymizel.Vrátil se až v druhé polovině sezóny a hned vyhrál Diamantovou ligu v Rabatu a pak nenašel přemožitele ani v dalších dvou dílech tohoto nejprestižnějšího seriálu. Triumfoval i ve finále DL v Bruselu, kde navíc zaběhl nejrychlejší čas sezóny 9,79. Coleman tak vede nejen světové tabulky, ale i světový žebříček World Ranking list.
V době Colemanové absence na mítincích jej zastupovali jiní Američanem Ronnie Baker 9,87, Noah Lyles 9,88 (nejlepší dvoustovkař sezóny 19,65) a nestárnoucí Michael Rodgers (už 33letý 9,89), naopak dobrý rok neměl Justin Gatlin (10,13 nejlépe). Vyrojila se i nová vlna britských sprinterů Reece Prescod 9,94 a především Zharnel Hughes 9,91 a právě druhý jmenovaný triumfoval i na evropském šampionátě v Berlíně a pomohl Britům i ke zlatu ve štafetě.
Svou hvězdu našli v Asii, konkrétně v Číne. Bingtiang Su vyrovnal letos asijský rekord 9,91 (s větrem běžel o setinu rychleji) a ve světovém žebříčku je třetí za Colemanem a Bakerem. Su už zářil i v halové sezóně a z Birminghamu si odvezl stříbro za Colemanem v čase 6,42.
Po mnoha letech vypadli z elitní desítky Jamajčané, nejlepší z nich bývalý mistr světa Yohan Blake je časem 9,94 jedenáctý.
Francouzskou školu zastupuje ve světové špičce Jimmy Vicaut. Ten v červnu běžel dva rychlé závody 9,92 a 9,91 a do Berlína na ME odjižděl jako velký favorit. Rozběh a semifinále 9,97 zvládl skvěle, ale do finále pro zranění nenastoupil a ukončil sezónu. Ze špičky se naopak vytratil Christophe Lemaitre (letos jen 10,17 a 20,19).
Za zmínku stojí ještě jméno mladého Itala Fillipa Tortu. Loni se stal juniorským mistrem Evropy v Grossetu a letos vymazal z italských rekordních tabulek čas italské legendy Pietra Menney. Tortu se dostal setinku pod deset sekund 9,99.
Nesmíme opomenout běh na 200 m. O lídrovi tabulek Lylesovi už byla řeč. Pod 20 sekund se letos dostalo 14 borců. Už v březnu a dubnu “šokovali” rychlými časy mladíci Clarence Munayi z JAR (19,69) a Steven Gardiner z Baham (19,75), ale v létě byl největším konkurentem Lylese v Azerbajdžánu narozený, úřadující mistr světa na 200 m a nyní už řadu let Turek - Ramil Guliyev. Ten se drží ve světové špičce už devět let od vítězství na MEJ v Novem Sadu, letos si udělal osobák na 200 m 19,76, ale na stovce se pod deset sekund dostal jen s větrem. V Berlíně na ME vyhrál jasně dvoustovku a výrazně pomohl turecké štafetě i k zisku medaile z běhu na 4 x 100 m. V té štafetě však o rodilého Turka nezavadíš!
Rekordního zápisu jsme se dočkali i u nás. Zdeněk Stromšík zaběhl v Táboře stovku za 10,16 a posunul český rekord o osm setin sekundy. Zdenda zaběhl i další tři časy pod 10,20, nejrychleji 10,11, ale ty byly ovlivněny příliš silným větrem. K pozitivum českého sprintu musím přiřadit i po letech pokoření hranice 39 sekund štafety 4 x 100 m, v níž se střídali Stromšík, Veleba, Jirka, Maslák a Záleský a také páté místo juniorské štafety na MSJ, kde se v ní představili Jíra, Hampl, Krsek a Vejražka. Snad tedy i u nás svítá....Návrat